Żegnamy Profesora Marka S. Szczepańskiego

aktualności

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci profesora dr. hab. Marka Szczepańskiego, cenionego w kraju i w świecie socjologa, przez wiele lat współtworzącego środowisko opolskich socjologów i owocnie zaangażowanego w jego rozwój.

W Uniwersytecie Opolskim Profesor Marek Szczepański obecny był od samego początku tworzenia się socjologii, najpierw w ramach niewielkiej Katedry, następnie Instytutu, w którym to objął funkcję kierownika Zakładu Socjologii Rozwoju Lokalnego i Regionalnego. Zarówno w ramach tego zakładu, jak i całego instytutu inicjował lub współrealizował wiele ważnych, interesujących i poznawczo cennych projektów oraz przedsięwzięć naukowo-badawczych. Swym bogatym doświadczeniem naukowym dzielił się także ze studentami w ramach licznych wykładów oraz seminariów magisterskich cieszących się wielkim zainteresowaniem. Liczni wychowankowie Profesora zawdzięczają swemu Mistrzowi osiągnięcia i kariery zawodowe, także w sferze nauki. Będąc promotorem kadry naukowej przyczynił się do wielu awansów doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich.

Profesor Marek Szczepański, szanowany Uczony, poprzez swą twórczość naukowo-badawczą oraz inspirującą  obecność w akademickim środowisku opolskich socjologów znacząco przyczynił się do rozwoju socjologii w naszej Uczelni. Warto podkreślić pełne ciepła relacje, które nawiązywał zarówno z pracownikami, jak i studentami Instytutu trwale zapisując się w naszej pamięci, sercach i umysłach.

Pracownicy, studenci, absolwenci Katedry Nauk Socjologicznych UO

Fot.: Tadeusz Parcej