Udział prof. Teresy Sołdry-Gwiżdż w Tygodniu Pracy Socjalnej
Od 14 do 17 marca odbywał się na Uniwersytecie Opolskim Tydzień Pracy Socjalnej. Wśród wielu zaplanowanych atrakcji był również referat wygłoszony przez Panią dr hab. Teresę Sołdrę-Gwiżdż, prof. UO, zatytułowany Bezrobocie w świetle wybranych badań socjologicznych.
Oto kilka słów o wystąpieniu autorstwa Pani Profesor:
W referacie przedstawiłam klasyczne badania nad bezrobociem przeprowadzone przez badaczy austriackich Marie Jahodę, Paula F. Lazarsfelda oraz Hansa Zaisela w latach trzydziestych ubiegłego wieku w społeczności niemal całkowicie bezrobotnej w osadzie Marienthal, która była małą wsią przyfabryczną, położoną 30 km od Wiednia, a założoną w 1830 roku przez Hermanna Todesco, który poszukiwał miejsca nadającego się pod przędzalnię lnu. Wkrótce zakład powiększono i ze zmienną kondycją finansową prosperował on do 1929 roku, w którym to roku został zamknięty w wyniku czego, niemal wszyscy mieszkańcy stracili pracę. Zostały one przedstawione w pracy pt.: Bezrobotni z Marienthalu. Socjograficzne studium skutków długotrwałego bezrobocia opatrzone aneksem poświeconym historii socjografii. Opracowała i wydała Austriacka Pracownia Badawcza Psychologii Gospodarczej, wydanej w 1933 roku w Lipsku. Badacze określili mieszkańców tej miejscowości jako „zmęczoną społeczność” wiodącą monotonny, statyczny tryb życia ludzi, którzy przyzwyczaili się posiadać, robić i oczekiwać mniej, niż dotychczas uważano za konieczne do życia.
Przedstawiłam także wyniki innych polskich badań nad bezrobociem prowadzonych w okresie międzywojennym oraz przykłady badań współczesnych prowadzonych już po transformacji ustrojowej w Polsce.
Porównanie wniosków z badań austriackich oraz z badań polskich przeprowadzonych przez Instytut Gospodarstwa Społecznego w Warszawie dokonane przez Paula Lazarsfelda i polskiego socjologa Bohdana Zawadzkiego potwierdziło ustalenia z badań w Marienthalu, co skłoniło autorów do sformułowania tezy o braku wykształcenia się „rewolucyjnej postawy” w tej zbiorowości zmierzającej do aktywnej walki z istniejącym niesprawiedliwym porządkiem społecznym, która wydaje się być nadal aktualna.