26 października br. w ramach zajęć „Przestrzeń miasta: człowiek, kultura, polityka” odbyły się zajęcia terenowe we Wrocławiu. Mimo niesprzyjającej aury studenci i studentki drugiego i trzeciego roku kierunku „Design i komunikacja społeczna” wraz z prowadzącymi zajęcia mgr inż. arch. krajobr. Marcinem Marciniakiem oraz dr inż. arch. Dżoaną Latała-Matysiak najpierw odwiedzili wzorcowe osiedle WuWA z roku 1929 , które zachowało się w nieomal niezmienionym stanie.  Różnorodne budynki można było zobaczyć na makiecie, a także w oryginalnej postaci, do niektórych można było nawet wejść.

Kolejnym punktem programu zajęć była Hala Stulecia oraz tereny wystawowe wokół niej. Studenci i studentki mogli podziwiać nie tylko monumentalizm samej Hali i Pawilonu Czterech Kopuł, ale także rzeźby Magdaleny Abakanowicz, jednej z najbardziej znanych artystek polskich na świecie. Kolejnym przystankiem był wrocławski Mahnattan, który tworzy zespół sześciu budynków mieszkaniowo-usługowych wielorodzinnych projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej laureatki nagrody SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Charakterystyczne zaokrąglone elewacje budynków, dzięki którym nazywane są także „sedesowcami”, powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku i są nadal użytkowane. Grupa zajęciowa przeszła przez Most Grunwaldzki oraz dalej wzdłuż rzeki Odry, gdzie powstały siedziska, ławki oraz zieleń zachęcające do spędzania czasu nad wodą. Studenci stwierdzili, że takich miejsc powinno być zdecydowanie więcej w przestrzeni miejskiej.  Niespodzianką dla wszystkich okazała się oryginalna realizacja portierni we wnętrzu zabytkowego gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, w formie szklanego ponad pięciometrowego jaja. Autorzy Tomasz i Konrad Urbanowicz postanowili w symboliczny sposób przedstawić mieszanie się tradycji i nowoczesnych idei.

Wrocław to miasto od zawsze związane z rzeką, która nie jest już postrzegana tylko i wyłącznie jako zagrożenie. Potencjał terenów nadrzecznych jest ogromny, zagospodarowanie terenów bulwarów nadodrzańskich jest najlepszym dowodem na to, że można i trzeba w nie inwestować dla dobra ogółu. Po krótkim odpoczynku wśród zieleni uczestnicy zajęć ruszyli w stronę zrewitalizowanego terenu byłego szpitala im. Babińskiego, gdzie obecnie znajdują się tereny mieszkaniowe – Bulwar Staromiejski. W ścisłym centrum miasta odrestaurowano wszystkie budynki, nadając im nową funkcję. Pomimo, że łatwiej budować od nowa na miejscu wyburzonych obiektów, tutaj w duchu zrównoważonego projektowania zachowano istniejącą tkankę miejską, co najlepiej można było zaobserwować w postaci ceglanych budynków neogotyckich. Uczestnicy zajęć przeszli następnie na Dworzec Świebodzki, gdzie na terenie hali dworcowej powstał tzw. food-court, interesująca przestrzeń miejska pełna smaków z różnych stron świata. Dworzec kolejowy jest obecnie rewitalizowany i planuje się włączyć go ponownie do ruchu kolejowego. Po posiłku i krótkim odpoczynku wszyscy rozeszli się na pociąg, a może nadal eksplorować przestrzenie miasta😊?

Zajęcia w terenie pozwalają doświadczyć miejsca, przestrzeni miejskiej, analizować zachodzące w niej zmiany, zjawiska społeczne, testować przestrzenie publiczne osobiście, prowadząc przy tym ciekawe dyskusje. Są także skutecznym i chyba najprzyjemniejszym sposobem zdobywania wiedzy.

 

Zdjęcia: Marcin Marciniak, Dżoana Latała-Matysiak