Całkiem niedaleko Opola odnaleźć można prawdziwe skarby 😊 W środę 27 listopada studentki  i studenci pierwszego, drugiego i trzeciego roku kierunku Design i komunikacja społeczna, wraz z prowadzącymi  mgr inż. arch. kraj. Marcinem Marciniakiem i dr inż. arch. Dżoaną Latałą-Matysiak, wybrali się do Brzegu w poszukiwaniu pereł śląskiego renesansu. Pierwszą z nich okazał się ratusz brzeski. Jego obecny kształt to wynik przebudowy obiektu gotyckiego na renesansowy pałac miejski – dzieło włoskich mistrzów: Jakuba Parra i Bernarda Niurona z lat 1570. Z pierwszej kondygnacji Ratusza mogliśmy przyjrzeć się zegarowi słonecznemu, odtworzonego na podstawie zdjęcia ratusza wykonanego około 1910 roku. Udało się odtworzyć m.in. formę czcionek oraz układ tarczy słonecznej zajmującej centralną część kompozycji. Do wnętrz Ratusza zaprosiła nas pani Ula Banowicz – przemiła  przewodniczka po Ratuszu w Brzegu, przechodziliśmy więc do poszczególnych pomieszczeń słuchając ciekawych informacji o historii Ratusza oraz o tym, jak funkcjonuje obecnie. Ciekawym przykładem wzornictwa okazały się kinkiety i oparcia siedzisk  z wkomponowanym motywem herbu miasta, czyli trzy połączone ze sobą kotwice.  Naszą uwagę zwróciła także bogato zdobiona osiemnastowieczna Sala Rady, gdzie mogliśmy zajrzeć do wnętrz ręcznie malowanych szaf do przechowywania dokumentów. Później zajrzeliśmy nawet do Skarbca, ciemnego niewielkiego i sklepionego pomieszczenia. 

Po pożegnaniu się z  naszą przewodniczką (której bardzo dziękujemy i pozdrawiamy) przeszliśmy do zamku w Brzegu, gdzie mieści się obecnie Muzeum Piastów Śląskich. To kolejna perła architektury i sztuki z dziełami z różnych okresów dziejowych. Nie bez powodu zamek w Brzegu został wybrany jednym z siedmiu nowych cudów Polski w Plebiscycie National Geographic Traveler z 2013 r. Weszliśmy przez zabytkowy, oryginalnie zachowany portal bramny zaprojektowany i wzniesiony zgodnie z tzw. złotą proporcją (złotym podziałem). To prawdziwe dzieło sztuki z połowy XVI wieku, z naturalnej wielkości rzeźbami Jerzego II Piasta oraz jego małżonki Barbary. Repliki tych rzeźb znajdują się także w renesansowych piwnicach – można było stanąć obok i porównać z nimi  swój wzrost. W podziemiach zamku znajdują się sarkofagi rodu Piastów – największa nekropolia dynastyczna w tej części Europy. Wśród sarkofagów członków dynastii Piastów zaskoczyła nas rzeźba ulubionego psa księcia Jerzego II, której wykonanie zlecił po tragicznej śmierci pupila. Nie było to w tamtych czasach praktykowane, by upamiętniać zwierzęta w taki sposób, jednak wierność psa okazała się dla właściciela wystarczającym  powodem, by zlecić wykonanie rzeźby. Na parterze zamku można podziwiać między innymi kolekcję broni palnej i białej, także wschodniej, np. szable osmańskie. Ciekawe okazały się elementy uzbrojenia ochronnego, ich wzornictwo i zdobienia w postaci piór pawich na hełmie jednego z nich. Zobaczyliśmy drobiazgowo wykonaną makietę miasta Brzeg z przełomu XVII i XVIII wieku, dzięki czemu łatwiej wyobraziliśmy sobie, jak wyglądała w zamierzchłych czasach przestrzeń miasta Brzeg. Na piętrze przeszliśmy przez Salę kościelną ze zdobioną stallą z przełomu XVI i XVII wieku – ławą kościelną, wspaniałym przykładem sztuki użytkowej. Siedzenia stalli są podnoszone po to, by umożliwić duchownym modlitwę na siedząco i na stojąco, a przy każdym siedzisku znajdują się klęczniki i podłokietniki, by można było podeprzeć ręce w czasie modlitwy. Oparcie stalli wykonano w technice intarsji – dekoracja powstała przez nakładanie warstw drewna różnych gatunków. Następnie przyjrzeliśmy się ołtarzom gotyckim, odnaleźliśmy renesansowe epitafia obrazowe, a także kolekcję malarstwa z przełomu XIX i XX wieku.

Ze względu na bardzo bogate zasoby muzeum, w czasie przeznaczonym na zwiedzanie Zamku w Brzegu nie sposób było zobaczyć wszystkiego, może trzeba będzie kiedyś tu powrócić 😉 Wbrew naszym obawom pogoda dopisała, udało się wykonać piękne wspólne zdjęcia pamiątkowe. Zajęcia odbyły się w ramach przedmiotu Design: historia, koncepcje, zastosowania oraz Przestrzenie miasta: człowiek, kultura, polityka.