Relacja ze spotkania z prof. Ruken Macit – Stawanie się dilerem narkotyków w Turcji | 17.11.2022

utworzone przez | lis 17, 2022 | aktualności

W czwartek 17.11.2022r. Collegium Civitas odwiedziła Profesor Ruken Macit, która przedstawiła i opowiedziała nam o badaniach środowiska dealerów narkotyków w Turcji. Dowiedzieliśmy się o strukturze handlu narkotykami, od produkcji po rozprowadzenie. Poznaliśmy różne socjologiczne podejścia do tego tematu np. wpływ kapitału społecznego (social capital) oraz habitusu (habitus) na uwarunkowania handlu narkotykami.

Miejscem badań, o których rozmawiano, było Diyarbakir w Turcji, którego położenie na wschodzie Turcji, jest korzystne dla środowiska dilerów, korzsytającego z dostępu do państw bliskiego wschodu. Państwa te, są głównym producentem składników niezbędnych do produkcji m.in. heroiny, dlatego wschodnia Turcja jest dla nich miejscem korzystnym logistycznie. Diyarbakir jest miastem kurdyjskim, gdzie działają bojówki kurdyjskie, które posuwają się często do brutalnych metod w swoich działaniach. Społeczność dilerów regularnie się powiększa. Ich siatka rozrasta się metodą kuli śnieżnej, dzięki czemu każdy kolejny członek wprowadza kogoś następnego.

Ruken Macit wyszukiwała osoby do wywiadów poprzez prawników, którzy zajmowali się tym tematem i byli zaufani dla środowiska. Pole badań było jednak trudne do zdefiniowania, ponieważ nie każdy, kto sięga po narkotyki, ma wiedzę w temacie, która mogłaby otworzyć drzwi do środowiska. Zapoznała nas z wynikami badań empirycznych przeprowadzonych wśród osób ze środowiska dilerów z okolic Diyarbakir. Badani opowiadali, jak przebiega proces dystrybucji, którędy wiodą ścieżki handlu, jak przebiega rekrutacja nowych osób. Poznaliśmy również motywacje, które nimi kierowały podczas wyboru tej ścieżki, oraz dowiedzieliśmy się jakie problemy finansowe napotykają osoby wprzęgnięte w strukturę handlu narkotykami.

Badania przedstawione przez Ruken Macit pomogły również zrozumieć hedonistyczny styl życia dealerów, którzy dzięki pieniądzom pochodzącym z handlu mogli wreszcie spełnić nie tylko swoje potrzeby, ale również zachcianki i podwyższyć swoją pozycje społeczną. Poznaliśmy również typologię dealerów. Niektórzy z nich są w strukturze dystrybucji substancji psychoaktywnych z pokolenia na pokolenie.

Na koniec padły również pytania od audytorium m.in. o korupcję w policji i na granicach państwa, trudności w wyłapywaniu dealerów, jak również o kwestie metodologiczne prowadzonych badań.


Spotkanie odbyło się pod auspicjami Oddziału Opolskiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Autorem tekstu jest Karol Łazowski, student II roku studiów licencjackich z socjologii oraz Sekretarz Studenckiego Koła Naukowego Socjologów.