Zapraszamy na Opolski Festiwal Nauki!

W tym roku spotykamy się nie tylko zdalnie, ale także w salach, na korytarzach Collegium Civitas i na ulicach Opola. Razem z naszymi studentkami i studentami z socjologii, designu i komunikacji społecznej oraz Intercultural Communication zachęcamy do udziału w przygotowanych specjalnie na tę imprezę wydarzeniach, konkursach i warsztatach.

07.05.2022 (sobota), godz. 17:00-20:00
Opolski Piknik Naukowy na pl. Kopernika (przy Galerii Handlowej Solaris).

Program dnia:

  • Kitchen Stories / Historie Kuchenne, 17:00-19:00:  Przyjdź dowiedzieć się o świecie poprzez smakowanie. Każde danie niesie ze sobą wiele historii. Nadaje wspólną tożsamość – rodziną lub etniczną – ma znaczenie religijne lub wiąże się z ważnymi okazjami: rytuałami, uroczystościami, a nawet śmiercią. Zawiera też indywidualne historie i wspomnienia: zapach chleba przygotowanego przez babcie, region z którego pochodzi ojciec, czy konkretny moment naszego życia. Nasi studenci Intercultural Communication (komunikacji międzykulturowej) przygotowali ważne dla nich dania i ich historie. Dowiedz się, dlaczego najpopularniejsze nigeryjskie danie imprezowe nazywa się Jollof Rice, z kim możesz podzielić się kazachskim chlebem Bauyrsak i nie tylko.
  • Labirynt wiedzy, 18:00-20:00: Weź udział w Labiryncie wiedzy, wśród wielu zagadek znajdą się te związane z socjologią. Znajdź nasze stoisko, rozwiąż przygotowane przez studentki i studentów zadania, zdobywaj punkty i zwiedzaj przy okazji sale, korytarze, zaułki Collegium Maius UO.

 

Maj/czerwiec 2022 – Spotkania z Nauką.

W ramach Spotkań z Nauką przygotowaliśmy serię warsztatów tematycznych dla młodzieży szkolnej. Wybierz warsztat z listy, zgłoś chęć udziału i umów się na spotkanie online z naszymi wykładowcami.

Tematy warsztatów znajdują się na stronie festiwalu: http://festiwal.uni.opole.pl/spotkania-z-nauka/

Troska. Działamy z innymi i dla innych. Konkursy dla młodzieży szkolnej
Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań,a jednym z nich jest odpowiedzialność za siebie, za innych, za otoczenie w którym żyjemy. Elementem tej odpowiedzialności jest troska, której doświadczamy w codziennym życiu, w różnych sytuacjach, często niespodziewanych, nagłych i zaskakujących dla nas. Troszczenie się to coś, co dajemy innym, ale także to, co otrzymujemy od nich. Troska jest zatem elementem relacji z ludźmi, ze zwierzętami, z przyrodą. Relacja ta oparta jest na wrażliwości, uwadze i zrozumieniu, a przede wszystkim na zaangażowaniu i podejmowaniu działań z innymi i dla innych. Zapraszamy uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie graficznym, którego tematu jest właśnie troska. Podzielcie się z nami swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Pokażcie nam, czym dla Was jest troszczenie się? W jakich sytuacjach spotykamy się z troską? Jak troszczymy się o siebie, o innych, o otoczenie?

Zapraszamy uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych do udziału w dwóch konkursach:

  • Konkurs na plakat społeczny, którego tematem będzie idea troski w życiu codziennym. Celem konkursu jest podkreślenie znaczenia odpowiedzialności i wrażliwości społecznej w relacjach z otoczeniem. Plakat w swojej treści powinien nawiązywać do tematyki zaangażowania społecznego, wsparcia i troski. Plakat można wykonać w dowolnej technice. Zgłoszone prace będą oceniane przez profesjonalnych jurorów (grafików, artystów, badaczy społecznych), 5 najlepszych prac zostanie zaprezentowanych podczas Opolskiego Festiwalu Nauki. Pula nagród wynosi 1000 zł. Termin zgłaszania prac: 5.05.202. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: http://festiwal.uni.opole.pl/konkursy/
  • Konkurs fotograficzny na esej na temat troski. Jak troska uwidacznia się w naszym życiu? Możemy ją zauważyć w codziennych sytuacjach i w znajomych, prywatnych przestrzeniach naszych domów i instytucji, wyrażamy ją za pomocą małych gestów, jak również obserwujemy w nadzwyczajnych sytuacjach kryzysowych, kiedy spotykamy się z innymi, działamy razem, żeby okazać solidarność i troskę. Czekamy na wizualne historie reprezentujące jeden z tych różnorodnych aspektów. Prześlij od 5 do 10 zdjęć, które opowiadają o trosce.
    Zgłoszone prace będą oceniane przez profesjonalnych jurorów (fotografów, artystów, badaczy społecznych), 5 najlepszych prac zostanie zaprezentowanych podczas Opolskiego Festiwalu Nauki. Pula nagród wynosi 1000 zł.
    Termin zgłaszania prac: 05.05.2022. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: http://festiwal.uni.opole.pl/konkursy/

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń festiwalowych znajduje się na stronie festiwal.uni.opole.pl