Globus/ No Elephant in the Room film Clary Kleininger-Wanik na międzynarodowym festiwalu!

utworzone przez | wrz 23, 2022 | aktualności, komunikaty

13 października, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Astra w Sibiu odbędzie się premiera długometrażowego filmu dokumentalnego pt. Globus/ No Elephant in the Room w reżyserii Clary Kleininger-Wanik z Katedry Nauk Socjologicznych.
 
Adi i Mioara, treserzy dzikich zwierząt w cyrku, muszą zaadaptować się do zmieniającego się świata, kiedy pokazy z udziałem dzikich zwierząt zostają zakazane, a sam cyrk poszukuje nowych środków wyrazu, które pozwolą mu stworzyć się na nowo. 
 
Dwa wielkie, plastikowe słonie są spuszczane ze szczytu kopuły na arenę Państwowego Cyrku w Bukareszcie. Zmiana w końcu zdaje się być nieuchronna dla cyrku, który stworzony został przez reżim komunistyczny w 1961 roku. Przedstawienia z udziałem dzikich zwierząt zostają zakazane, a Adi i jego wieloletnia współpracowniczka, treserka Mioara, muszą oddać zwierzęta do zoo i tracą pracę. Aby uniknąć kryzysu, dyrektor cyrku prosi o pomoc Adriana, postępowego reżysera z Las Vegas, który pracował dla słynnego Cirque du Soleil. To oznacza rewolucję. Zadanie wydaje się niewykonalne dla Mioary, Adiego i reszty trupy cyrkowej, którzy stają przed wyzwaniem wyrwania cyrku z letargu, wprowadzenia nowych sposobów pracy i stworzeniem nowego przedstawienia nim nadejdzie Nowy Rok…
 
Reżyseria: Clara Kleininger-Wanik. Produkcja: Square Film Studio, Triba Film, BEE Film. Producentka: Magdalena Borowiec
 
Film bierze udział w części konkursowej festiwalu. Obraz został sfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Telewizję Polską S.A.