Drug Abuse Prevention for Youth – opolscy socjolodzy w międzynarodowym projekcie (oraz Call for Papers!)

Uniwersytet Opolski realizuje projekt Partnerstw Strategicznych dla Młodzieży w programie Erasmus+ w partnerstwie z Uniwersytetem Harran (Turcja), Uniwersytetem Oslo (Norwegia), Uniwersytetem Stambulskim (Turcja) oraz organizacją pozarządową z Porto, Associação Juvenil de Deão w obszarze profilaktyki używania cannabis (konopi).

Projekt trwa od lutego 2020 r., a ze względu na sytuację epidemiczną UO udało się podpisać umowę i dołączyć do konsorcjum w sierpniu. W ramach prac projektowych powstał kurs profilaktyczny dla młodych Turków oraz skierowany do nich film edukacyjny autorstwa tureckiego artysty pracującego w Amsterdamie, Tunca Topcuoglu.

Prace odbywają się w oparciu o dane badaczy z Opola i Oslo, którzy używają danych ze swoich projektów badawczych. W pracach biorą udział socjolożka dr Magdalena Piejko-Płonka i socjolog dr Michał Wanke, którzy wykorzystują dane ze swoich trzech projektów zrealizowanych w ramach grantów Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii w latach 2015 – 2019.

Równocześnie, trwają prace naukowe: grupa projektowa została zaproszona przez czasopismo Drugs: Education, Prevention and Policy do gościnnego redagowania specjalnego wydania poświęconego kulturom użytkowników cannabis i kulturowym aspektom rynków i produkcji marihuany. Zespół w składzie dr Hakan Gülerce, dr Ruken Macit, dr Sveinung Sandberg, dr Michał Wanke czeka na abstrakty do 22 marca 2021 i na pełne teksty do 25. czerwca 2021 (więcej szczegółów tu: KLIK).

– Zakładaliśmy już na etapie pisania projektu tego przedsięwzięcia, że poza pracą edukacyjną dla tureckiej młodzieży musimy osiągać efekty naukowe – mówi koordynator projektu dr Michał Wanke. – Podobną strategię mieliśmy tworząc studia Intercultural Communication, co doceniła w zeszłym roku PKA – ewaluując wysoko zamysł „od dydaktyki do nauki”. Wydanie specjalne flagowego czasopisma dla tematyki narkotykowej, sprawia, że na call for papers odpowiadają badacze kultur cannabis z całego świata, z najlepszych uczelni. W zasadzie moim głównym zadaniem jest teraz zachęcanie badaczy spoza Stanów Zjednoczonych, Australii czy Kanady do tego, żeby zgłaszać artykuły. Chcemy osiągnąć prawdziwie globalny przegląd sytuacji w szybko zmieniającym się świecie marihuany. Zapraszamy koleżanki i kolegów z UO do przesyłania abstraktów, zwłaszcza, że nasz zespół deklaruje pomoc przed właściwym złożeniem artykułu do systemu.

Projekt potrwa do końca 2021 r., a numer specjalny „Drugs: Education, Prevention and Policy” ukaże się w 2022 roku (chociaż zgłoszone artykuły będą publikowane online od razu po ukończeniu cyklu edytorskiego).

Opolskich badaczy do projektu zaprosiła dr Ruken Macit, która przebywała w UO na stażu naukowym w Instytucie Socjologii 2015 r., również w ramach programu Erasmus+.

Materiał: dr Michał Wanke