Centrum Wsparcia Terapeutyczno-Psychologicznego UO

W Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego Uniwersytetu Opolskiego przyjmują psychoterapeutka Anna Bereźnicka (na zdjęciu z lewej) i psycholog Aleksandra Stelmaszak. Obsługą administracyjną, w tym między innymi umawianiem na spotkania terapeutyczne, zajmuje się Jakub Bułacz.

Centrum wsparcia rozpoczęło działalność 15 lutego br. i już są pierwsi chętni.

– W naszej placówce można liczyć na wszelkiego rodzaju wsparcie – mówią terapeutki. – Nasz cel to zapewnienie studentom i pracownikom Uniwersytetu Opolskiego pomocy psychologicznej i terapeutycznej w każdym aspekcie. Młodzi ludzie wchodzący dorosłość mają często wiele wątpliwości, wahań, rozterek, trudności, a czasem dramatycznych problemów. Wiąże się to na przykład z wchodzeniem w związki, z rodzicielstwem, z doświadczeniami przemocowymi, z wyborem drogi życiowej. Te sprawy można z nami przepracować, przegadać, spojrzeć na siebie z dystansem, poszukać swych mocnych stron, oswoić się z lękami, choćby tymi wywołanymi przez pandemię, przez izolację i lockdown.

Aleksandra Stelmaszak i Anna Bereźnicka podkreślają, że jeśli podczas spotkań okaże się, że dana osoba potrzebuje specjalistycznej pomocy, związanej na przykład z terapią uzależnień, leczeniem depresji lub innych zaburzeń, np. żywienia, zostanie skierowana w odpowiednie miejsce.

– Myślimy, że fakt, iż tę pierwszą pomoc można uzyskać na swojej uczelni, bez szukania gdzieś dalej, pozwoli wielu osobom przełamać pewne bariery, bo nie łudźmy się: zwracanie się o pomoc do terapeuty, choć już coraz bardziej w naszej świadomości oswojone, wciąż jeszcze w wielu osobach budzi lęk przed stygmatyzacją – mówią terapeutki. – Zachęcamy do kontaktu z naszym centrum, bo to często szansa na początek drogi do wyjścia z kryzysu czy odnalezienia swojej ścieżki.

Na razie – ze względów pandemicznych – wszystkie spotkania będą się odbywały zdalnie. Z czasem jednak, jak tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, przeniosą się do gabinetów w którymś z budynków na kampusie uniwersyteckim, z pełną dostępnością dla osób niepełnosprawnych; znajdzie się tam też przestrzeń na spotkania grupowe. Z kolei planowane na przyszłość, po ustąpieniu pandemii, zajęcia parateatralne będą się odbywały w Studenckim Centrum Kultury.

Ważna informacja: pomoc udzielana w ramach Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego jest bezpłatna.

W celu zapisania się na rozmowę z psychologiem bądź psychoterapeutą należy uprzednio wypełnić formularz zgłoszeniowy. Aby przejść do formularza kliknij tutaj.

Po wypełnieniu formularza pracownik CWPT skontaktuje się z Tobą w celu umówienia terminu spotkania za pomocą platformy MS Teams.

Godziny pracy administracji:

Poniedziałek: 08:00 – 12:00