Teatr im. Jana Kochanowskiego – panel dyskusyjny wokół spektaklu “Czarna skóra, białe maski”
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza wszystkich studentów i pracowników naukowych na panel dyskusyjny wokół najnowszej premiery spektaklu „Czarna skóra, białe maski” w reżyserii Wiktora Bagińskiego. „Czarna skóra, białe maski” to projekt, który wraca do korzeni polskiej… czarności. Do ukrytych historii afrykańskich niewolników na polskich dworach w XVII i XVIII wieku. I przenosi w czasie do dziś – wolnego od rasizmu i uprzedzeń. Ale czy na pewno takiego wolnego? Spektakl powstał w ramach III edycji Konkursu MODELATORNIA.
Spotkanie odbędzie się 08 listopada br. o godz. 11:00 w Sali VIP Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Twórcy przedstawienia oraz zaproszeni goście spróbują odpowiedź na palące pytania, których próżno szukać w dzisiejszej debacie publicznej. Dlaczego korzenie polskiej czarności są w polskiej historii tematem przemilczanym? Czy w naszym społeczeństwie określenie „czarny Polak” ma szansę na występowanie poza ramami kategorii pewnej anomalii? Kiedy stajemy się współodpowiedzialni za pojawiające się zjawiska ukrytego rasizmu? Czy krytyczna postawa wobec nich wystarczy, by dokonała się zmiana?
Udział w dyskusji wezmą:
dr hab. Monika Bobako – doktor filozofii, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu
Urszula Kropiwiec – menedżerka kultury, tłumaczka z języka hiszpańskiego i francuskiego, dla Wydawnictwa Karakter tłumaczy książkę Frantza Fanona „Czarna skóra, białe maski”
Benjamin Diamouténé – współzałożyciel Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego
Wiktor Bagiński – reżyser spektaklu i współautor scenariusza
Paweł Sablik – dramaturg spektaklu i współautor scenariusza
Prowadzenie: Magda Piekarska – dziennikarka, recenzentka