Zapraszamy do lektury: “Skala i charakter imigracji z Ukrainy w województwie opolskim. Studium społeczno-ekonomiczne”

Ukazała się własnie książka pt. Skala i charakter imigracji z Ukrainy w województwie opolskim. Studium społeczno-ekonomiczne (red. M. Filipowicz i B. Solga). Opole 2021.

Książka powstała jako efekt prac interdyscyplinarnego zespołu badawczego, dla którego organizacyjną ramę stanowiło Partnerstwo Lokalne na rzecz poszerzenia wiedzy o sytuacji społeczno-ekonomicznej obywateli Ukrainy na regionalnym rynku pracy województwa opolskiego w skład, którego weszły następujące instytucje: Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, Instytut Śląski, Politechnika Opolska-Wydział Ekonomii i Zarządzania, Uniwersytet Opolski, Katedra Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Opolu.

Badania empiryczne przeprowadzono w 2019 roku, a więc przed napaścią Rosji na Ukrainę, wśród studentów opolskich uczelni oraz pracowników zatrudnionych w firmach w woj. opolskim. Warto zaznaczyć, że badania wśród pracowników prowadzone były w języku ukraińskim. Stosując triangulację metod badawczych badacze wykorzystali zarówno metody badań ilościowych (ankieta audytoryjna, wywiad ze standaryzowanym kwestionariuszem jak i jakościowych (Desk Research). Warto zaznaczyć, że w Analizie Desk Research wykorzystano nie tylko dane statystyczne GUS (BDL), ale również po raz pierwszy dane ZUS-u. Dane ZUS-u pozwoliły na ustalenie struktury podmiotów legalnie zatrudniających obywateli Ukrainy oraz dobór próby zachowującej rzeczywistą strukturę populacji pod względem zróżnicowania terytorialnego podmiotów gospodarczych oraz profilu działalności (Sekcja PKD), a także struktury płci respondentów.

Zastosowanie szerokiej gamy metod i technik badawczych umożliwiło szeroki ogląd badanych zjawisk i procesów w trzech podstawowych wymiarach: Demografia, Integracja i Rynek Pracy. Prof. Teresa Sołdra-Gwiżdż napisała rozdział pt. Imigracja i rodzina. Sytuacja rodzinna imigrantów z Ukrainy w regionie opolskim, a dr Marek Korzeniowski Społeczny profil migrantów ukraińskich w świetle badań sondażowych. W posumowaniu tego obszernego przedsięwzięcia badawczego sformułowano rekomendacje dla polityki rozwoju, a także między innymi na podstawie wyników tych właśnie badań. Dyrektor WUP w Opolu podjął decyzję o utworzeniu Ośrodka dla cudzoziemców w ramach struktury organizacyjnej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu,