Badania nad zachowaniami ryzykownymi młodzieży i profilaktyką uzależnień

Opolscy socjolodzy pracują przy projekcie DAPY (Drug Abuse Prevention for Youth ). Projekt ten jest realizowany przy współpracy wielu ośrodków akademickich: Uniwersytet Harran, Uniwersytet Stambulski w Turcji oraz Uniwersytet w Oslo w Norwegii i Uniwersytet Opolski. W prowadzone działania zaangażowana jest także portugalska organizacja pozarządowa Associação Juvenil de Deão w Portugalii (w ramach programu Partnerstw Strategicznych Erasmus+).

Zespół badawczy przygotował program profilaktyczny dla młodzieży tureckiej regionu Sanliurfa, położonego na drodze nielegalnego tranzytu konopii indyjskich z Afganistanu przez Iran i Turcję do UE. Naukowcy prowadzili prace terenowe z młodzieżą tamtego regionu. Na na podstawie zebranych wywiadów zespół, w którym pracują dr Michał Wanke, dr Magdalena Piejko-Płonka, prof. Sveinung Sandberg z Uniwersytetu w Oslo oraz dr Ruken Macit z Uniwersytetu Harran w Sanliurfie, opracowuje kolejny artykuł naukowy .

Badacze odwiedzili także w Norwegii miejskie organizacje służb socjalnych pracujące na ulicach Oslo z młodzieżą używającą substancji psychoaktywnych, wzięli udział w seminarium Instytutu Kryminalistyki dotyczącym pisania akademickiego, a dr Michał Wanke poprowadził zajęcia na temat roli teorii w badaniach użytkowników narkotyków dla studentów kryminalistyki Uniwersytetu w Oslo.

Dobiegają końca prace nad wydaniem specjalnym czasopisma Drugs: Education, Prevention and Policy, zatytułowanym ‘Cannabis Cultures and Cannabis Markets in Global Perspective’. Z kilkudziesięciu nadesłanych artykułów, redaktorzy (z grupy projektowej) wybrali 12 manuskryptów z Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Stanów Zjednoczonych (2), Meksyku (2), Nigerii, Szwecji, Norwegii, Łotwy i Polski, które przeszły już pierwszą rundę recenzji. Wśród nich jest tekst opolskich socjologów i socjolożki: dr Michała Wanke, Marcina Deutschmanna i dr Magdaleny Piejko-Płonki na temat światów społecznych polskich użytkowników cannabis. Tom ukaże się w roku 2022.