Artykuł opolskich socjologów w prestiżowym czasopiśmie

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem naukowym autorstwa Marcina Deutschmanna, Magdaleny Piejko-Płonki i Michała Wanke, Social worlds and symbolic boundaries of cannabis users in Poland, który został opublikowany czasopiśmie Drugs: Education, Prevention and Policy i jest częścią nadchodzącego numeru specjalnego Cannabis Cultures and Cannabis Markets in Global Perspective. Artykuł jest dostępny na stronie wydawnictwa Taylor & Francis: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09687637.2022.2046706

Tekst jest rezultatem badań socjologicznych dotyczących społecznych i kulturowych uwarunkowań i konsekwencji używania substancji psychoaktywnych. Autorzy wyjaśniają rozbieżność między doświadczeniami polskich użytkowników konopi na poziomie mikro, a kontekstem makro, w którym żyją. W artykule analizowany jest proces tworzenia granic symbolicznych, w który angażują się użytkownicy, aby odciąć się od represyjnego ustawodawstwa i konserwatywnych reakcji społecznych. Autorzy sięgnęli do koncepcji światów społecznych, aby lepiej zrozumieć alternatywność sytuacji, w jakiej działają użytkownicy konopi. Granice między społecznymi światami użytkowników są analizowane z uwzględnieniem konserwatywnych kontekstów prawnych i społecznych związanych z regresywnym – zdaniem badanych – charakterem polskiego społeczeństwa oraz w opozycji do idealizowanej sytuacji na “Zachodzie”. Analiza opiera się na wynikach trzech badań jakościowych użytkowników i ich otoczenia zrealizowanych we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego w latach 2014-2021.

Numer specjalny Drugs: Education, Prevention and Policy powstaje jako efekt projektu partnerstw strategicznych Erasmus+ pt. Drug Abuse Prevention for Youth. Dr Michał Wanke, Dr Sveinung Sandberg (Uniwersytet Oslo, Norwegia), Dr Ruken Macit i Dr Hakan Gulerce (Uniwersytet Harran, Turcja) w roli redaktorów gościnnych zgromadzili publikacje z Australii, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Szwecji, Meksyku, Nowej Zelandii, Łotwy, Norwegii i Polski. Publikacja opolskich socjologów włącza się do kluczowej dyskusji na temat kultur użytkowników w czasach dramatycznych zmian paradygmatów i prawodawstwa dot. substancji psychoaktywnych.

Magdalena Piejko-Płonka (Katedra Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej) i Michał Wanke (Katedra Nauk o Kulturze i Religii) są ekspertami w grupie doradczej pełnomocnika zarządu województwa opolskiego ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień i jednymi z niewielu polskich badaczy kultur użytkowników substancji psychoaktywnych. W recenzjach i w przygotowaniu są kolejne publikacje z cyklu badań w Polsce, a także w Turcji.